ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΩΝ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ ΣΤΟ 2ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΟΥ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΤΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΩΝ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ ΣΤΟ 2ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΟΥ ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Με μεγάλη επιτυχία συμμετείχαν 25 μικροί κολυμβητές του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ στο 2ο Κύπελλο του ΥΔΑΤΙΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ .
 Οι  17 κολυμβητές της προ αγωνιστικής και οι 8  της ΜΙΝΙ προ αγωνιστικής αγωνίστηκαν για άλλη μια φορά στο κλειστό κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, αφήνοντας πάλι τις καλύτερες εντυπώσεις με τις επιδόσεις τους.
Η ομάδα μας αντιμετώπισε δυνατές και πολυάριθμες ομάδες της περιφέρειας Θεσσαλίας πάλεψε και κατάφερε να κερδίσει συνολικά 25  μετάλλια:  9 χρυσά, 5 ασημένια, 11 χάλκινα., Σχεδόν όλα τα παιδιά κατέκτησαν από μια έστω θέση στην τελική οκτάδα και σημείωσαν ατομικά ρεκόρ.
 
 Πιο αναλυτικά στα ατομικά αγωνίσματα οι αθλητές του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ κατέκτησαν:
1η ΘΕΣΗ:
Καραζαφείρη Αργυρώ(ΚΟΡ 9)
• 50 πρόσθιο (η επίδοση αποτελεί ρεκόρ αγώνων)
Γκαλαφάγκας Ορφέας (ΑΓ 10)
• 50 πεταλούδα
Σαχίνη Ελπίδα (ΚΟΡ 11)
• 100 ελεύθερο (η επίδοση αποτελεί ρεκόρ αγώνων)
• 50 πρόσθιο (η επίδοση αποτελεί ρεκόρ αγώνων)
• 200 μικτή ατομική (η επίδοση αποτελεί ρεκόρ αγώνων)
Καραγεωργίου Δημήτριος(ΑΓ11)
• 200 πρόσθιο
Παχής Αθανάσιος(ΑΓ11)
• 100 πρόσθιο
Φλάρα Ελπινίκη(ΚΟΡ 12)
• 100 πρόσθιο(η επίδοση αποτελεί ρεκόρ αγώνων)
Σβερώνης Δημήτριος(ΑΓ 12)
• 200 πρόσθιο
2η ΘΕΣΗ:
Σκαμάγκας Αθανάσιος(ΑΓ 9)
• 50 πρόσθιο
Μάστορα Ευφημία(ΚΟΡ 9)
• 50 πεταλούδα
Μπένος Θεόδωρος(ΑΓ10)
• 50 ελεύθερο
Γκαλαφάγκας Ορφέας (ΑΓ 10)
• 100 πρόσθιο
Γκαραγκούνη Ελένη Ειρήνη (ΚΟΡ 12)
• 200 ύπτιο
3η ΘΕΣΗ:
 Καραζαφείρη Αργυρώ (ΚΟΡ 9)
• 100 ελεύθερο
Μπένος Θεόδωρος (ΑΓ10)
• 200 μικτή ατομική
 Γκαλαφάγκας Ορφέας (ΑΓ 10)
• 50 πρόσθιο
Παχής Αθανάσιος (ΑΓ11)
• 50 πρόσθιο
 Καραγεωργίου Δημήτριος (ΑΓ11)
• 200 μικτή ατομική 
• 400 ελεύθερο
Αναγνώστου Αναστασία (ΚΟΡ 12)
• 100 πεταλούδα
 Φλάρα Ελπινίκη(ΚΟΡ12)
• 100 ελεύθερο
4η ΘΕΣΗ:
Μάστορα Ευφημία( (ΚΟΡ9)
• 50 ύπτιο
 Μπένος Θεόδωρος (ΑΓ10)
• 100 ελεύθερο
Οικονόμου Αργώ (ΚΟΡ10)
• 100 πρόσθιο
Γεωργαλά Δανάη (ΚΟΡ12)
• 100 πεταλούδα
 Σβερώνης Δημήτριος (ΑΓ 12)
• 100 πρόσθιο
 
Επίσης έτρεξαν τους παρακάτω αγώνες βελτιώνοντας παράλληλα και τα ατομικά τους ρεκόρ οι αθλητές:
 
ΜΙΝΙ 8-9
• Μουτσόπουλος Ιάκωβος(ΑΓ8): 50 ελεύθερο & 50 ύπτιο
• Καραζαφείρη Αργυρώ (ΚΟΡ9):50 ύπτιο
• Μάστορα Ευφημία (ΚΟΡ9):50 ελεύθερο
• Κερασιώτη Αγγελική Μαρία(ΚΟΡ9):50 ύπτιο, 50 ελεύθερο & 50 πρόσθιο
• Σολιδάκη Χριστιάνα(ΚΟΡ9):50 ελεύθερο & 50 ύπτιο
• Σούντη Καλλιόπη(ΚΟΡ9):50 ελεύθερο & 50 ύπτιο
• Σκαμάγκας Αθανάσιος (ΑΓ9):50 πεταλούδα
• Λιάκας Γεώργιος(ΑΓ9):50 & 100 ελεύθερο, 50 ύπτιο
 
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 10-12
• Οικονόμου Αργώ (ΚΟΡ10):7η 100 ύπτιο & 8η 50 πεταλούδα
• Σολιδάκη Παναγιώτα(ΚΟΡ10):8η  100 ύπτιο /50 ελεύθερο &  11η 200 μικτή ατομική
• Παχής Αθανάσιος (ΑΓ11):5ος 50 πεταλούδα
• Πλαγεράς Πέτρος(ΑΓΟΡ11): 6ος 100 ελεύθερο, 8ος 50 ύπτιο & 18ος 50 ελεύθερο
• Κουτρούμπας Βασίλειος(ΑΓΟΡ11): 5ος 100 ύπτιο & 7ος 100 ελεύθερο /50 πεταλούδα
• Σκαμάγκα Σοφία(ΚΟΡ11):6η  100 ύπτιο /100 ελεύθερο /50 ύπτιο
• Τζουμερκιώτη Μαρία Κων/να(ΚΟΡ11): 9η 50 πρόσθιο, 10η 50 ελεύθερο & 12η 50 ύπτιο
• Γεωργαλά Δανάη (ΚΟΡ12):8η πεταλούδα &  12η 100 ύπτιο
• Γκαραγκούνη Ελένη Ειρήνη (ΚΟΡ12):5η 50 ύπτιο & 14η 100 ύπτιο
• Φλάρα Ελπινίκη (ΚΟΡ12):5η 50 πεταλούδα
• Κουτίνα Λυδία Μαρία(ΚΟΡ12):5η 200 μικτή ατομική, 6η 100 ύπτιο & 7η 50 πεταλούδα
• Αναγνώστου Αναστασία (ΚΟΡ12):6η 50 πεταλούδα & 11η 100 ύπτιο
• Σβερώνης Δημήτριος (ΑΓ12):9ος 50 ελεύθερο 
 
Στις σκυτάλες οι μικροί αθλητές συνεργάστηκαν άψογα κερδίζοντας τις εξής θέσεις :
3η ΘΕΣΗ:
• 4 x 100m μικτή ομαδική(ΚΟΡ.12) με τις Κουτίνα Λυδία Μαρία, Φλάρα Ελπινίκη, Γεωργαλά Δανάη, Αναγνώστου Αναστασία
• 4 x 100m ελεύθερο(ΚΟΡ12)με τις Κουτίνα Λυδία Μαρία, Φλάρα Ελπινίκη, Γκαραγκούνη Ελένη Ειρήνη , Αναγνώστου Αναστασία
• 4Χ50 ελεύθερο mixed (ΑΓ.+ ΚΟΡ. 10) με τους Σολιδάκη Παναγιώτα, Οικονόμου Αργώ, Μπένος Θεόδωρος, Γκαλαφάγκας Ορφέας
4η ΘΕΣΗ:
• 4Χ50 ελεύθερο mixed (ΑΓ.+ ΚΟΡ. 9)με τους Καραζαφείρη Αργυρώ, Μάστορα Ευφημία, Σκαμάγκας Αθανάσιος,  Λιάκας Γεώργιος
• 4×50 mixed μικτή ομαδική (ΑΓ.+ ΚΟΡ. 11) με τους Σαχίνη Ελπίδα, Καραγεωργίου Δημήτριος, Σκαμάγκα Σοφία, Παχής Αθανάσιος
5η ΘΕΣΗ:
• 4 x 50m μικτή ομαδική(ΑΓ11)με τους  Κουτρούμπας Βασίλειος, Παχής Αθανάσιος, Καραγεωργίου Δημήτριος, Πλαγεράς Πέτρος
 
Το Διοικητικό Συμβούλιο του ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1937 συγχαΊρεΙ τα παιδιά για την αξιέπαινη προσπάθειά τους ανεξαρτήτου αποτελέσματος, Επίσης  ένα μεγάλο Μπράβο στους προπονητές τους  Elena Besperstova, Χαράλαμπο Βογιατζόπουλο, Παναγιώτη  Μανουσαρίδη γιατί αγαπούν αυτό που κάνουν και το κάνουν όσο καλύτερα μπορούν δεδομένων των συνθηκών. Συγχαρητήρια και στους αφανείς ήρωες, τους γονείς που είναι δίπλα στα παιδιά και στους προπονητές βοηθώντας και στηρίζοντάς τους με όποιο τρόπο μπορούν. 
 
Οι κόποι όλων φαίνονται στα αποτελέσματα και τους δικαιώνουν

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.